adsense hesabı almak yazı resmi

Sitenize çok özen göstermeli ve siz şu soruyu cevaplamalısınız; Google neden reklamlarını bu sitede yayınlamak istesin ve ne şekilde katkı elde edebilir? Ozaman konuyu aşamalara ayırarak incelemeye çalışalım.

Birinci onay aşaması

Adsense hesabı alırken birinci onay aşaması en basit ve hemen hemen herkesin geçebileceği aşama. Bu aşamada siteniz Google botları tarafından inceleniyor. Yani herhangi bir insan müdahelesi veya incelemesi söz konusu değil. Temel olarak süreç şu şekilde işliyor; Google botları sitenizi ziyaret ediyor ve baktıkları en önemli şey text/image oranı. Yani siteniz çok fazla görsel içerikli ama az text varsa bu aşamayı atlamanız zor olabilir. Mesela bir fotoğrafçısınız ve portfolio oluşturdunuz. Doğal olarak sitenizde çok az sayıda yazı olacaktır. İşte adsense botları bunu doğal olarak algılayamıyor(du iki sene önce böyleydi şuan tam olarak durumu bilmesem de). Ama siz sitenizde makale yayınlıyorsanız bu aşamayı neredeyse kafada geçtiniz demektir. Peki fotoğrafçılık gibi bir alanda yayın yapan website sahipleri adsense hesabı almak için ne yapmalı? Durumu kurtaracaksınız arkadaşlar. Köprüden geçene kadar resime yazı diyeceksiniz. 🙂

İkinci onay aşaması

Bu aşamada bir Adsense çalışanı sitenizi inceliyor. Yani bir insan gözüyle siteniz değerlendiriliyor. İşte kritik aşama da bu. Sanırım 7 veya 8 kere bu aşamadan dönmüştüm zamanında. Vazgeçmeyin. İçeriğinizi değiştirin, temanızı değiştirin, yazı ekleyin ve tekrar başvurun. Bunu art arda yapabilirsiniz. Tüm hatlarıyla sitenize bakılıyor ve ona göre değerlendiriliyor. Yani kullandığınız temadan tutun da, yazılarınızın içeriğine düzenine, özgünlüğüne kadar inceleniyor. Bu yüzden bu aşamada Google’ı kandırmanız mümkün değil. Ne lazımsa o olmayacak da “bu site adsense yayıncısı olmayı hakediyor” dedirteceksiniz. Bunu nasıl yapacağınız size kalmış. Nerede eksik olabileceğiniz saptayacak ve içeriğinizi zenginleştirecek veya sitenize rütuşlar yapacaksınız. Hatta gerektiği durumlarda sil baştan makyaj…

Üçüncü adres onay aşaması

İlk iki aşamayı geçtiyseniz Adsense hesabınız hayırlı olsun… Bu aşamada yalnızca adres teyidi için adresinize Google tarafından bir zarf içinde pin kodu gönderiliyor ve bu kodu hesabınıza girdiğinizde tam aktivasyonlu kullanıma hazır hesabınız oluşmuş oluyor. Yaklaşık 2 sene önce bu pin kodu gelme süreci 2 ay sürmüştü. PTT ile evinize geliyor ve şansınıza göre 1-3 ay arasında değişebiliyor bu süreç. 2 ay sonunda gelmezse Google ile iletişime geçebilirsiniz.

Her site için ayrı onay mı?

Hayır. Bir kere bir site için Google Adsense onay aşamalarından geçebildiyseniz artık onay olmaksızın anında tüm sitelerinizde hesabınızı kullanabilirsiniz. Yalnız herhangi bir sebeple bir siteniz için bir ban yeme durumunuz olursa hesabınız komple bloke ediliyor bunu da unutmamak lazım.

Not: Tecrübelerimi ve yaşadıklarımı aktarmaya çalıştım. Geçen iki senede bilgileri değişmiş ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz