bilgisayar-kendiliginden-kapaniyor

Özellikle laptoplarda görülen ve oldukça sık rastlanan kendiliğinden kapanma ve ısınma sorunları oldukça can sıkabiliyor. Önemli bir iş yapıyorken, henüz kaydetmediğiniz işlemleriniz varken bilgisayarın kendiliğinden kapanması büyük zaman kayıplarına yol açabiliyor. Bu sorunun sebepleri ve çözüm önerileri yazımızda.

Bilgisayar neden kendiliğinden kapanır?

Öncelikle sorunun kaynağını bulmamız gerekli. Bilgisayar normal şartlar altında kendisini kapatmaz. Eğer kapanıyorsa da mutlaka bir sorun var demektir. Burada önemli olan ne kadar sürede kapandığıdır aslında. Bilgisayarınızı açtıktan 10 dakika sonra kapanıyorsa ya da 3-4 saat sonra kapanıyorsa farklı çözüm yolları aramak gerekir. Genelde bu sorun işlemci soğutmasıyla alakalı olmakta ve ısındığı için bilgisayar kendisini koruyarak kapatmaktadır.

Çok düşük bir ihtimalde yazılımsal bir sorun da olabilmektedir. Bu durumda tek çözüm format atmaktır. Ancak söylediğimiz gibi bu sorunu arayacağınız son yerdir. Yine de bu yazımızda nasıl format atılacağını anlatmıştık. Hatta formattan sonra kasma sorunu yaşarsanız yine bu yazımızda çözümünü bulabilirsiniz.

Ne yapılmalı?

Laptoplar için kendiliğinden kapanmayı konuşuyorsak öncelikle ilk akla gelen ve sorunun muhtemelen kaynağı olan işlemcinin ısınmasıdır. Bu durumda bilgisayarımızı sökmemiz gerekiyor. Bilgisayarımızı söktüğümüzde fanı ve fana bağlı bir bakır boru göreceksiniz. O bakır hattın bir yüzeyi de işlemcinin üzerine temas ediyor olacak. Şimdi tam bu noktada aşama aşama gidilebilir. Öncelikle işlemciye temas eden yüzeydeki termal macunu bir peçeteyle (fazla toz ve artık bırakmayan) temizlemelisiniz ki yerine yenisini süreceğiz.

Daha sonra fanı kontrol edin. Mümkünse tozları temizleyin ancak fanı parçalamamaya ve şiddetli şekilde süpürge kullanımından kaçının. Eğer fan iyi dönmüyor veya ses çıkartıyorsa fanınız arızalı olabilir. Bu durumda internetten aynısını bulup onu yerine takmanız gerekiyor.

Fanımızı temizledik veya yenisiyle değiştirdik, termal macunumuzu sürdük ve bilgisayarımızı tekrar topladık. Bu aşamada bilgisayarınızı tekrar açıp kullanmaya başlayın ki kendiliğinden kapanma sorunu devam ediyor mu bakın. Eğer kapanma sorunu hala devam ediyorsa sonraki aşamada format atmalısınız.

Formattan sonra da bu sorun devam ediyorsa, bilgisayarınızın başka bir parçası arızalı olabilir. Bu durumda bir teknik servise götürmelisiniz.

Not: Yukarıda bahsedilen işlemleri daha önce hiç yapmadıysanız veya yapamayacağınızı düşünüyorsanız dikkatli olunuz. Bu konuda tüm sorumluluk size aittir. Ayrıca cihazınız garanti kapsamındaysa, söküp içini açarsanız garanti dışı kalabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz