Doğru domain seçimi yazı resmi

Her şey içerik veya tasarım değildir elbette. Bazen bir siteyi bir adım öne çıkaran sahip olduğu domaindir. Bazı istisna durumlarda sadece domainle bile kazanabilirsiniz.

Kısa net anlamlı

Domain ne kadar az karakter içerirse ve ne kadar anlamlı olursa okadar değerlenir. Hatta keyword domain denilen bir tabir vardır ki bu domainler çoğunlukla binlerce dolarlara satılmaktadır. Ve ne kadar kısa olursa bir domain okadar akılda kalıcı ve yazması kolay olur elbette. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki artık olası tüm 3 karakterli domainler dolu durumda ve çok yüksek fiyatlara satılıyorlar. Eğer biraz da anlam ifade ettiğini düşündüğünüz 4 harfli domaine denk gelirseniz şanslı gününüzdesiniz demektir.

Akılda kalıcı olmalı

Sadece kısa olması da yeterli değil tabi. Bir de akılda kalıcı olmalı. Yani gwrh . com da kısa bir domain ama herhangi bir anlam ifade etmiyor değil mi? Kullanıcı bir sonraki ziyaretinde muhtemelen domain ismini hatırlayamayacak. Bu yüzden domain alırken alınızda bulunması gereken bir diğer kriter de akılda kalıcı olmasıdır.

Domain uzantısı

Bir diğer önemli konu da domain uzantısı. Genelde her zaman ilk tercih .com uzantısıdır ve bu son derece doğru bir seçimdir. Mesela bir ziyaretçi sitenin uzantısını hatırlayamadığında ilk gireceği uzantı .com olacaktır. Ayrıca bir domain reglerken her zaman ilk önce .com uzantısına bakılır ve reglenir. Daha sonra sırasıyla .net ve .org geliyor. Ek bir hususta .tr uzantılı domainlerin satışının yasak olması. Örneğin .web.tr uzantılı bir domain regleyebilirsiniz ama daha sonrasında satamazsınız. Buna da dikkat etmelisiniz.

Aklıma gelen hususlar şimdilik bunlardı. İlerde yazı güncellenebilir. Eğer aklınıza takılan ve kararsız kaldığınız domainler olursa seve seve yardımcı olabilirim. İster yorum olarak ister mail olarak iletişim kurabilirsiniz. Kolay gelsin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz