internet-altyapı-hattı-ne-kadar-hız

Günümüzde fiber internet bulunduğunuz lokasyonda olsun ya da olmasın internet altyapı hattım ne kadar hız destekliyor? Ne kadar hız alabilirim? gibi soruları birçok kişinin merak ettiği konular. Ve bu konularda da ISS’ler her zaman çok detaylı bilgi veremeyebiliyorlar. Bunun için halihazırda bir modeminiz veya internet bağlantınız varsa siz de mevcut altyapı ve tesisat ile en fazla ne kadar hız alabileceğinize bakabilirsiniz.

En fazla ne kadar hız alabilirim?

Halihazırda takılı bir modeminizin olduğunu varsayalım. Önce modem arayüzüne giriş yapın. Genellikle 192.168.1.1 adresinden giriş yapılır. Nasıl giriş yapılacağıyla ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa örneğin bu makalemizde anlatmıştık.

Giriş yaptıktan sonra Sistem Monitörü (sistem, bakım ve farklı isimlerde olabilir modem markasına göre) menüsüne girip oradan xDSL istatistiklerine giriyoruz. Bu yazılanlar ZyXEL VMG3312-B10B marka modemlerde aynen bu şekilde. Çoğu TP-Link marka modemlerde ise bu bilgiler direk anasayfada yer alıyor oradan da bakabilirsiniz.

Burada bizi ilgilendiren kısım Attainable Net Data Rate ya da Atanabilir Maksimum Hız ve benzeri ibareleri aramak olacaktır. ZyXEL modemlerde Attainable Net Data Rate ibaresi yer alıyor. Bunun karşısındaki değer bizim güncel olarak aldığımız sinyale göre maksimum ne kadar hız alabileceğimizdir. Buradaki değerin sizin internet paketinizle alakası yoktur. Örneğin siz 30MBps’lik bir paket kullanıyor olabilirsiniz ve/fakat burada 90MBps gibi bir değer görebilirsiniz. Bu da hattınıza 90MBps’ye kadar hız tanımlanabilir anlamına gelmektedir.

Siz de bu şekilde modem arayüzünüzden binanıza, dairenize gelen sinyalin kalitesine göre internet altyapı hattınızın durumuna ve ne kadar hız desteklediğine bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz