oda-termostati

Oda termostatları artık günümüzde doğalgaz ile ısınmanın ve kombi kullanmanın şartları arasında yer alıyor desek yanılmayız. Peki oda termostatı alırken kombiyle uyumu birçok kişinin aklındaki bir sorun. Oda termostatı kombiye uyar mı diyorsanız detaylar makalede.

Oda termostatları

Oda termostatlarını ikiye ayırabiliriz; bunlar on/off çalışan oda termostatları ve modülasyonlu oda termostatlarıdır. Bu konuda kombinizin modülasyon desteğini sorgulamalısınız. Eğer modülasyonlu bir kombiniz var ise on/off oda termostatı da takabileceğiniz gibi tavsiye olunan modülasyonlu bir oda termostatı almanızdır. Bu şekilde yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

On/off oda termostatı

Bu tarz oda termostatlarının çalışma mantığı; ayarlanan oda sıcaklığına gelindiğinde oda termostatının kombiyi kapatmasıdır. Bu şekilde oda sıcaklığına göre kombi çalışmaya başlayacak veya duracaktır.

On/off oda termostatı kullanıyorsanız, kombinizin su sıcaklığı etken bir durumdur. Yani bu tip termostatlar kombinizin su sıcaklığını ayarlamaz. Sadece oda sıcaklığını ve sizin ayarladığınız hedef sıcaklığı karşılaştırarak kombinizi açar veya kapatır.

On/off oda termostatları modülasyonlu dahil olmak üzere her kombiye takılabilir. Tabi ki burada ufak bazı istisnalar mevcuttur. Mesela Buderus’un çoğu oda termostatı yalnızca Buderus kombilerle uyumludur. Marka uyumu ve teknoloji uyumu farklı şeyler olduğu için biz burada teknoloji uyumundan bahsediyoruz.

On/off oda termostatı için Cosa on/off oda termostatı çok uygun ve ideal bir seçenek olacaktır. Telefonla kontrol, çok detaylı ve ince programlama imkanı, gps desteği gibi birçok özelliği barındırmakla birlikte ülkemizde geliştirilmesi yapılan bir üründür yani Türk malıdır. Cosa her türlü kombiyle uyumludur. Marka model farketmeksizin, modülasyonlu kombiler dahil her kombiyle kullanılabilir.

Modülasyonlu oda termostatları

On/off’un aksine modülasyonlu oda termostatlarını inverter klimaların çalışma mantığına benzetebiliriz. Bu oda termostatlarında sizin kombiye ayarladığınız su sıcaklığı ayarı devre dışı kalarak, modülasyonlu oda termostatı alev boyunu hedef sıcaklığa göre ayarlamaktadır.

Modülasyonlu oda termostatları yalnızca kombinizi açıp kapamaz; alev boyunu ayarlar, devamlı tam devirde kombinizi çalıştırmaz. Örneğin hedef sıcaklığa yaklaşınca kombinizi kısacaktır ve tam aksi durumda oda sıcaklığı hedef sıcaklıktan uzaklaştıkça kombi kendini rölanti durumundan aradaki sıcaklık farkına göre çalışacaktır. Bu bağlamda doğalgaz faturasındaki tutarı azaltmak ve tasarruf için iyi bir yoldur.

Kombinizin modülasyon ya da OpenTherm desteği var ise mutlaka modülasyonlu bir oda termostatı kullanmanız önerilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; modülasyonlu kumandalarda on/off bağlantısı değil OpenTherm bağlantı yapılmasıdır.

Modülasyonlu oda termostatları her kombiye uymaz. Bu bağlamda satın almadan önce servise/firmaya başvurmanız gerekmektedir.

Bu konuda bilgi almak isterseniz; şu marka oda termostatı şu marka kombime uyar mı şeklinde; yorum olarak yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba hocam. Ben de wiessman vitodens 050-w modülasyonlu oda termostatı var.Aynı markanın modülasyonlu oda termostatı var.Ançak hassasiyet i çok kötü. Şimdi ben bu kombiye modülasyonlu veya on of oda termostatı kullanmak istiyorum. modülasyonlu hangi oda termostatı olur.Yada on of hangi Oda termostatı uyar.

    • Merhabalar,
      Modulasyonlu oda termostatlarinda genelde marka fark edebiliyor. Yani her modulasyonlu oda termostati her kombiye takilamiyor. Bu baglamda bir kac alternatif belirleyip firmanizla iletisime gecebilirsiniz uyum konusunda. On/off termostatlar ise neredeyse her kombiyle kullanilabiliyor. Bazi markalar sadece kendi kombileri icin uretiyor onlari istisna kabul edelim. On/off oda termostati onerecek olursam, Cosa’nin on/off oda termostatina bakabilirsiniz. Istediginiz gibi programlayabilir ve mobil cihazlardan da kontrol edebilirsiniz ayrica kablosuzdur. ITU’de gelistirilmektedir. Daha fazla detay icin asagidaki linke bakabilirsiniz;
      https://smartcosa.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz