telefon-rootlama

Mutlaka bir yerden duymuşsunuzdur “telefonu rootlamak” tabirini. Aslında ne anlama geldiği tabirin kendisinde saklı. Root kelimesi İngilizce’de “kök” anlamına gelmektedir ve aynı zamanda teknoloji alanında bir işletim sisteminde en yetkili kullanıcı anlamını taşır.

Root nedir?

En genel anlatımıyla cihazınızdaki yazılımda her türlü işlemi yapabilmektedir. Sistem dosyalarını silme, değiştirme, telefona farklı bir yazılım yükleme, yedek alma, çekirdek frekanslarını ayarlama gibi bir çok kapı açar bize root işlemi. Mesela dosya yöneticisine girdiniz diyelim. Orada gördüğünüz dosyalar sanıyor musunuz ki telefonun ana dizini? Root erişim olmayan bir telefonda cihaz size sistem dosyalarını bırakın değiştirmeyi göstermez bile. Root erişimi kazanarak telefon yazılımında her türlü hakimiyet sağlamaya ise “rootlamak” denir.

Üreticiler neden root erişimini kapalı sunuyor?

Bugün hemen hemen herkesin elinde bir akıllı telefon olsa da herkes o telefon hakkında aynı bilgiye sahip değil. Kimisi telefonunu sadece sosyal medya için kullanırken kimisi de günlük hayatı kolaylaştırmak, bazı rutin işlemleri otomatikleştirmek veya cihazını daha performanslı ve kolay bir kullanıma kavuşturmak için telefonunu rootluyor. Hatta kimisi için bu bir hobi haline gelmiş durumda.

Şimdi düşünün; bir üreticisiniz ve ürettiğiniz cihazı milyonlarca kişiye satıyorsunuz ve bu kullanıcılar telefon üzerinde istediği her şeyi yapabiliyor. Yanlışlıkla bile en ufak sistem dosyasının silinmesi telefonun çöpe gitmesine sebep olabilir. Bu da üreticiler için büyük bir dert ve sorun demek. Kullanıcı bir şey yaptığının farkında bile olmadan cihazını kullanılmaz hale getirebilir. Firma bu anlamda kendini garantiye alarak ve son tüketiciye cihazın bu tarz temel yazılımını müdahele etmesini engelleyerek bir anlamda kullanıcıyı da korur.

Telefon neden rootlanır?

Yeterince tecrübeli bir kullanıcı olduğunuzu düşünüyorsunuz ve hatta linux geçmişiniz de var. Temel bazı kodları biliyorsunuz. Ya da kodlama bilmiyorsunuz ama forumlarda paylaşılan, kimi zaman kullanıcıya çok büyük kolaylık sağlayan bir modifikasyonu yüklemek istiyorsunuz. İşte bu aşamada root erişimini kazanmalısınız. Açıkçası kendinden emin bir kullanıcı için bu işlem çok faydalı olmakla birlikte eğer ilk kez böyle bir işlem yapacaksanız büyük bir risk alıyorsunuz demektir. 

Kolaylığından bir örnek verelim; cihazınızı her akşam saat 00:00’da uyurken sessiz moda alıyorsunuz. Bunun telefonda otomatik bir ayarı yok ve bunu manuel olarak uyanınca tekrar sesliye almanız gerekecek. Ya da evden çıkınca otomatik olarak mobil verinin açılmasını, eve girince kapanmasını istiyorsunuz. Bunların hepsini root erişimi sayesinde ve bir de ufak programla yapmanız çok kolay.

Pratikteki riskler

Öncelikle rootlamak için “brick” kelimesine hakim olmalısınız. Bu “soft brick” ve “hard brick” olarak ikiye ayrılır. Soft brick; cihazın yazılımının kullanılmaz hale gelmesi ve tekrar bir yazılım yüklenerek sorunsuz kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Hard brickte ise işler ciddi. Maalesef anakartınız artık sizinle değil. Bazı marka telefonlar belirli bir voltaj ile hayata döndürülebiliyorken çoğu telefonlarda hard brick sonrası anakart değişimi gerekiyor. Bu da komple telefon değişimi anlamına geliyor…

En önemli sorun ise her türlü root girişimi ve rootlama işlemi telefonunuzu garanti kapsamı dışına alıyor. Nasıl ki donanımsal anlamda telefonun içini açmak garantiyi bozuyorsa; yazılımsal anlamda da root işlemi cihazınızı garanti dışı bırakacaktır.

Aynı şekilde root işleminin yanlızca Android cihazlarda yapılabildiğin unutmayalım. Apple ürünlerinde bu yöntem uygulanmaz.

Root işlemini kendinize güveniyor ve yeterli sayıda bilgi topladığınızı düşünüyorsanız deneyebilirsiniz. Ancak son derece riskli ve başarılı olsanız dahi telefonunuzun garanti dışı kalacağını unutmayın. Bu işlem tamamen kullanıcıya kalmış bir durumdur. Yani yapacağınız her türlü işlemden yine sizin sorumlu olacağınızı unutmayın. Bu yazı bilgilendirmeyi amaçlamaktadır ve root hakkında ufak da olsa bir fikriniz olduysa yazı amacına ulaşmış demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz