seo genel tavsiyeler yazı resmi

SEO yani tam açılımıyla Search Engine Optimization artık günümüzde iyice popüler bir hal aldı. Hatta öyle ki yeni bir meslek kolu olarak görülüyor. Websitelerine arama motoru optimizasyonu yapan ve freelance olarak çalışan insanlar var. Peki neden bu kadar çaba ve yeni bir sektör? Gerçekten SEO çalışması yapılmalı mı? Temel olarak bilmemiz gereken SEO ipuçları nelerdir? Haydi başlayalım.

Öz-gün-lük

Bu kelime her webmasterın diline pelesenk olmuş durumda. Gerçekten de en önemli şey olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda bir webmaster eğer aynı zamanda içerik üreticiyse, gerçekten bilgili ve meraklı olduğu bir websitesiyle ilgilenmelidir. Çünkü copy-paste mantığıyla, bakın copy-paste yapmakla bile demiyorum sadece bu kafayla bile, bir yere varmanız imkansız. Özgün olun, oturun yazın. Sağa sola bakarak maalesef ki bir yere varmanız çok zor.

Doğru başlıklar

Madem ki search engine optimization yapıyoruz, yani bir anlamda arama motoruna oynuyoruz, o halde kendinizi bir kullanıcı olarak düşünün ve o konuyu siz ne şekilde aratırdınız, bunu düşünerek başlıklarınızı atmaya özen gösterin. Yani başlığınızı “izlediğim diziler” değil de “dizi tavsiyeleri”, “dizi önerileri” şeklinde atarsanız tam aranan kelimeye karşılık geleceksiniz ve daha üst sırada gözükeceksiniz.

Şekil & şema işlemleri

İçerikten ziyade biraz da teknik kısmına yönelmeniz gerekiyor olayın. Yani siz başlıklarınızı atarken h1 taglarını kullanmalı, ara başlıklarınızı h2 ile atmalısınız. Bu Google’ın sizin sitenizi daha iyi anlamasını ve headless botların içeriği daha rahat anlamlandırması demek. Yoksa siz başlığınızı klasik bold tagı altında atarsanız bu başlık olarak gözükmeyecek yalnızca kalın yazı olarak gözükecektir.

Bunun haricinde tasarım kısmı da önemli. Mesela aynı görseli farklı farklı kırpıp ayrı bir image olarak yüklemek yerine bu işlem için css kullanabilirsiniz. Bu ne demek? Bu şu demek; ziyaretçinin sadece tek bir resim download etmesi ve sitenizin daha hızlı açılması demek. Sonuçta her şeyi ziyaretçi ve Google için yapmıyor muyuz? Kaldı ki çeşitli -kabaca- SEO puanlaması yapan siteler hız faktörünü de baz almakta.

Aramalarınızı gözden geçirip doğru alana yönelin

Bir webmasterın en büyük iki silahı vardır. Biri Google Webmaster Tools diğeri ise Google Analytics. Sitenizde farklı alanlarda 5 yazı olsun. Ve Webmaster Tools ile baktınız ki bir yazınız diğerlerinden çok daha fazla aranmış, hatta aranmakla kalmayıp çok fazla da tıklanmış Google arama sonuçlarında. Bu da tam olarak şu anlama geliyor; tam olarak hit alacak bir yazı yazmış ve tam olarak aranan keywordler ile bir başlık atmışsınız. Bu tip yazılar zaman geçtikçe size yol gösterecek ve zaman için de kendiniz de yolunuzu çizecek ve önünüzü daha net görebileceksiniz.

Doğru ve öz keywordler

Keyword kısmı kritik. Sitenizi çöplüğe de dönüştürebilirsiniz ya da “benim sitemde bu içerik var” mesajı da verebilirsiniz, hem kullanıcıya hem de arama motorlarına. Aslında bu konu artık daha net anlaşılıyor ki, çeşitli sosyal medya araçlarında keyword kullanımı çok popüler. Şöyle açıklayalım dağcılık ile bir fotoğraf attığınızda keywordunuz asla şu değildir; #dağatırmanmakçokzevkli. Bu tamamiyle yanlış ve sizi aşağı çekecek bir kullanış. Doğru keywordler şunlar olmalıdır; #dağcılık #tırmanış #challenge #soğuk… gibi türetilebilir.

Son sözler

Son olarak tüm detayları okuyup kendi içinizde sindirmelisiniz. Yani tüm teknik detayları bilip bunların içinde kaybolmamalısınız. Birincil hedefiniz kaliteli, faydalı ve özgün içerik üretmek olmalı. Diğer konular ise sizin belki üçüncü belki dördüncü görevleriniz. Bu işi bir hobi olarak görmeli ve faydalı bir şeyler ürettiğinizi hissetmelisiniz. Zaten sizden fayda sağlayan kullanıcı size ulaşmak için sadece Google’ı kullanmayacak, gerekirse abone bile olacaktır. Herkese kolay gelsin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz