Site içeriği koruma yazı resmi

İçerik hırsızlığına karşı hangi önlemler alınabilir?

Aklımıza gelebilecek hemen hemen her türlü işi artık sanal ortamlardan yapabilmekteyiz. Bu sebepten dolayı internet sitelerinin sayıları artmakta ve buna bağlı olarak pek çok farklı konuda makaleler yazılmakta, içerikler oluşturulmaktadır. Ancak birçok farklı konuda olduğu gibi bu alanda da bazı hak mağduriyetleri yaşanmakta, en çok dikkat çeken ise  içerik hırsızlığı olmaktadır. Bu durum da akla “İçerik hırsızlığına karşı hangi önlemler alınabilir?” sorusunu getirmektedir.

İnternet sitemi hırsızlıklardan nasıl koruyabilirim?

Eğer siz de mevcut olan sitenizdeki makalelerin hırsızlık ile alınmasından ve kopyalanmasından tedirgin iseniz ve bu konuda sıkıntılar yaşıyorsanız aşağıda belirtilmekte olan yöntemler ile bu sorunları en aza indirme olanağı yakalayabilirsiniz.

Kopyala-yapıştır tekniğine engel olacak önlemler almalısınız. İçerik hırsızlığı konusunda en çok kullanılan yöntem kopyala, yapıştır tekniği ile kullanılan botlardır. Söz konusu olan bu botlara engel olmak için ise belli başlı servislere üye olmak gerekmektedir. Bu üyelikler sonucunda yazınızın yapıştırıldığı her yerde kaynak olarak sizin siteniz gösterilmektedir.

İçeriğinizde sitenizin linkini de geçirebilirsiniz. Makale çalmak için kullanılan botlar yazıların içeriğini analiz edememektedir. Bu yüzden çalınan makalede sitenizin adresi geçecek ve yazının asıl kaynağı bu şekilde belli olacaktır.

Görsellerinizi de koruma altına alın

İnternet sitesi içeriklerinde insanlara faydalı olmak ve daha fazla kuyucu çekmek adına yalnızca yazılar yetmemekte ve bu yazıları görseller ile de desteklemek gerekmektedir. Kimi zaman söz konusu olan bu görseller ile saatlerce uğraşmaktayız. Bunların da güvenliğini sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken .htaccess sistemini kullanmak. Bu sistem ile korumaya alınmış resimler çalınsa bile daha başka sitelerden görünmeyecektir.

Tüm bu engellere rağmen yine de içerik hırsızlığına engel olma konusunda problem yaşadıysanız yine de üzülmenize gerek yok. Çünkü aşağıda belirtilen yöntemler ile hırsızı bulmak çok da zor olmayacaktır.

Bunun için ilk olarak copyscape.com sitesini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra articlechecker.com sitesi de sanal ortamda mevcut olan tüm yazılara ulaşmanızı sağlayacak ve bu sayede içeriğinizi çalan kişiye son derece hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz