windows format diski oluşturmak yazı resmi

Format atmak artık eski günlerdeki gibi zor değil. Eskiden bir cd bulacaktık da format atacaktık. Şimdi basit bir 8 GB’lık bellek format atmaya yeterli oluyor. Windows 10 için kolaylıkla bir format usb diski oluşturabiliyoruz. Peki gelelim nasıl yapacağımıza…

Rufus kullanıyoruz

Öncelikle bir usb disk oluşturmak için ihtiyacımız olan programın adı Rufus. Buraya tıklayarak kendi websitesinden programı indirebiliriz.

Programı açtıktan sonra aygıt seçimi çok önemli. Doğru usb belleği seçtiğinizden emin olun çünkü bu işlem sırasında cihazdaki tüm veriler silinecek. Yani usb belleğinizde almanız gereken dosyalarınız varsa öncesinde mutlaka onları bilgisayarınıza alın!

Sonraki aşamada disk bölüm düzeni bölümünden MBR veya GPT seçebilirsiniz. GPT daha yeni bir teknolojidir önerilen de odur. Ancak bilgisayarınız veya harddiskiniz eskiyse MBR olarak devam edebilirsiniz. Sonrasında sağ altta bulunan disk iconuna tıklayarak öncesinde indirmiş olduğumuz Windows 10 iso dosyasını seçiyoruz. Dosya sistemini de FAT32 olarak seçtikten sonra Hızlı biçimlendir seçeneğini işaretleyip işlemi başlatabilirsiniz.

İşlem başarıyla tamamlandıysa artık tek yapmanız gereken formatladığınız usb belleğinizden bilgisayarınızı boot edip format sürecini başlatmak! Windows 10 format atma işlemiyle ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz