windows-mikrofon-ses-arttirma

Özellikle YouTube kanalı olanlar ve Twitch‘de yayın yapanlar için en önemli iki şeyden birisi de sestir. Kendimizi bir izleyicinin yerine koyduğumuzda karşıdan kötü ve cızırtılı bir ses gelmesini istemeyiz. Özellikle dipses gibi bir bela var ki bu tamamen mikrofonunuzun kalitesine göre değişiyor. Ancak bunu yazılım tarafıyla Windows’da biraz engellemek elbette ki mümkün. Ancak ses kalitesinden biraz ödün vermeniz gerekebilir.

Windows ayarlarıyla oynama

Öncelikle hiçbir ayara başlamadan ilk denememiz gereken şey Windowsda mikrofon yazılımının bize sunduğu ayarlarla oynamaktır. Burada mikrofon bası denilen mikrofonun aldığı sesi yazılımla arttırmaya yönelik bir ayar vardır. Bunu arttırdığınızda bazen hiçbir sorunla karşılaşmıyorken bazen de sesinizde bozulma hissedebilirsiniz. Bu tamamen mikrofonunuzla alakalı bir durumdur. Ama genellikle olumlu sonuç vereceğini söyleyelim.

Ekranın sağ alt köşesinde ki ses ikonuna sağ tıklayarak kayıt aygıtlarını seçin. Buradan sesini arttırmak istediğiniz mikrofonu bulun ve sağ tıklayarak özellikleri seçin. Burada üstte dört adet sekme olacak. Düzeyler kısmı ise bize lazım olan kısım. Düzeyler sekmesine geçiş yaptıktan sonra Orada bir ses ayarı ve mikrofon bası dB cinsinden göreceksiniz. Amacımız mikrofon sesi arttırmak ise tabi ki öncelikle mikrofonun sesinin 100 olduğundan emin olun. Daha sonra aşağıdaki mikrofon basıyla oynayacağız. Burada genellikle maksimum +30dB verebiliyoruz istisnai bir durum yoksa eğer. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, mikrofonunuzun maksimum sesini yazılımla arttırdığınız için, mikrofonun aldığı tüm sesleri arttırıyorsunuz. Yani buna dipses, arkadaki gürültü gibi her türlü ses dahil. Bunu unutmayın. Tavsiye ettiğim değer +20dB’e çekip sesinizi kaydedip dinlemektir. Önemli bir diğer nokta da dinle sekmesinde “bu aygıtı dinle” seçeneğini seçmeyin. Bu gerçek sesinizi vermeyecektir. Yani kayıt sesiniz ile bu ses aynı değildir bunu unutmayın. Sizi yanlış yönlendirebilir.

+20dB’e çektikten sonra bir kayıt programıyla, tavsiyem OBS (Open Broadcaster Software), sesinizi kaydedip dinleyin. Halihazırda herhangi bir filtrenin etkin olmadığından emin olun. +30dB çok fazla dipses ve gürültü yapacaktır. +10dB ise yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden genellikle +20dB idealdir; ancak bu bulunduğunuz ortama ve mikrofonunuza göre değişecektir elbette. Bu durumda en ideal sese siz karar vereceksiniz.

Bunların haricinde daha detaylı ses geliştirmesi için, Gürültü engelleme, Gürültü eşiği, Kompresör gibi seçenekler ile tam detaylı bir ses kalitesini nasıl elde edeceğinizi yine ayrı bir yazıda videolu anlatım ile paylaşacağız. Öncelikle bu Windows ayarını yapıp en uygun seçeneği seçmeli ve daha sonrasında diğer yazımızla detaylara inmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz