dll hataları çözümü yazı resmi

Diyelim ki bilgisayarınıza format attınız ve gerekli tüm driverları yükleyerek temiz kurulumun verdiği huzurla daha öncesinde yüklemiş olduğunuz oyunları oynayacaksınız. Ancak dll hatası alıyorsunuz. d3dx9, msvcp110.dll, msvcr100.dll gibi çok bilindik dll hataları aslında oyunların gerektirdiği DirectX araçlarının yüklü olmamasından kaynaklanır. Yani siz bir oyunu yüklediğinizde bu gerekli dosyalar da oyunla birlikte yüklenir ancak format attığınızda bu dosyalar sistem diskinde olduğu için silinir ve dll hataları alırsınız.

Tüm dll hataları için pratik çözüm

Tüm bu dll hataları için Microsoft’un yayınladığı, gerekli DirectX yazılımlarını yükleyen ufacık bir program mevcut. Bu programı kurduğunuz takdirde dll hatalarından kurtulacaksınız. DirectX End-User Runtime Web Installer adlı bu araçla tek tek dll aramanıza gerek yok. Zaten bu hiç de doğru bir yöntem değil. Mesela d3dx9 veya msvcp110.dll gibi hatalar alıyorsanız internette arama yaptığınızda genelde bu dosyaları indirip sistem klasörüne atmanız söylenir. Ancak yaptıktan sonra başka bir dll dosyasının hata verdiğini göreceksiniz. O yüzden doğru olmayan bu yöntem yerine buraya tıklayarak Microsoft’un kendi sitesinde var olan programı yükleyin ve tüm hatalardan kurtulun.

Programı yükledikten sonra hala hata almaya devam ediyorsanız, oyunun çalışması için gerekli olan ve sizin sisteminizde kurulu olmayan hala yazılımlar mevcut demektir. Eğer böyle bir durum gelişirse hatayı yazı altından belirttiğiniz takdirde yardımcı olabiliriz.

Not: Hala dll hatası almaya devam edenler için aşağıdaki iki programı da kurmalısınız.

vcredist_x64.exe ve vcredist_x86.exe

7 YORUMLAR

  1. DEDİĞİNİZ UYGULAMAYI YÜKLEYİP KURDUM AMA HALA DLL HATASI ALIYORUM
    NOT: AÇMAYA ÇALIŞTIĞIM UYGULAMA THROTLESTOP
    BİLGİSAYARIM DARBOĞAZ YAPYIOR BU UYGULAMA SAYESİNDE KURTULUYORUM AMA ÖNCEDEN AÇILAN UYGULAMA ŞİMDİ AÇILMIYOR Bİ YARDIM ETSENİZ ÇOK İYİ OLUR BENİM İÇİN.

    • Ilgili dll dosyasini guvenilir bir yerden indirim system32 klasorune atip deneyebilirsiniz. Tekrar baska bir dll hatasi verirse ilgili oyun/programin gerektirdigi bir programi yuklememissiniz demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz