zyxel modem kopma sorunu yazı resmi

Servis sağlayıcı olarak Türk Telekom kullanan bir çok kişinin sahip olduğu Zyxel vmg3312-b10b modemde kopma sorunu sıkça denk gelinen bir sorun. Modemde ciddi bir arıza veya sıkıntı yoksa bu sorunu ortadan kaldırmak veya azaltmak için yapılabilecek bazı değişiklikler ve iyileştirmeler mevcut. Bu bahsedeceğimiz değişikliklerin bazıları ağ sinyalini, kalitesini ve hızını da olumlu ölçüde etkileyebilir.

Kanal değişikliği & sabitleme

Modem ayarlarından daha önce hiç düzenleme yapmadıysanız muhtemelen channel yani kanal ayarı otomatiktedir. Bu ayar genelde en az parazit olan yani en az kullanılan kanalı otomatik olarak seçer. Ancak kanallar arasında da fark vardır ve bu kanal değişikliği sırasında bağlantı kopar. İşte bu aradaki kopmayı önlemek için kanalı sabitlemeniz gerekiyor.

En çok kullanılan ve en iyi sonuçların alındığı kanallar 1, 6 ve 11. kanallardır. Siz de etrafınızdaki ağların kullandığı kanala bakaral bu üçü arasında en az kullanılanı seçmeniz gerek. Tavsiyem 1. veya 6. kanalı kullanmanız.

Bant genişliği sabitleme

Bu ayar da aynı kanal ayarı gibi varsayılan olarak otomatikte gelir ve bunu sabitlemek yararınızadır. Bu ayar her modemde değiştirilemez ama değiştirebiliyorsanız sabitlemelisiniz. Temel olarak 2.4GHz bandı için 20Mhz ve 40Mhz olmak üzere iki bant ayarı vardır. 40Mhz daha az çekim gücüne sahip olmakla birlikte daha yüksek hız sunar. 20Mhz bandı ise daha yüksek çekim gücüyle birlikte daha az hız sunmaktadır. Evinize ve kullanım şeklinize göre bu ayarı sabitleyebilirsiniz.

Yazılım düşürme & yükseltme

vmg3312-b10b model Zyxel modemlere özgü bir sorun da bu yazılım sorunu. APP.1’den 7’ye kadar farklı yazılımlar var ve bunlardan size uygun olanını deneme yanılma yöntemiyle bulmalısınız. Tüm firmwareları yükleyip bir süre deneyerek hangi yazılımın daha sağlıklı çalıştığını anlayabilirsiniz. Ayrıca ek bir özellik olarak; son sürümlerde telnete giriş yapamıyorsunuz. This user is not allowed to log in hatası veriyor.

Geçmiş vmg3312-b10b yazılımlarını indirmek için tıklayın.

4 YORUMLAR

    • Memnun olanlar kadar olmayanlarin da olmasi gayet dogal. Ancak unutulmamali ki, kablosuz ag kalitesi cevresel faktorlerden cok fazlaca etkilenmektedir. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz