modem-port-acmak

Port açma konusu her bilgisayar kullanıcısının bir yerde karşısına çıkan bir husustur. Özellikle oyun oynuyorsanız ya da ağ teknolojilerine meraklıysanız port açmanızı gerektirecek çokça durumla karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda ZyXEL VMG3312-B10B modemde port açma işlemini anlatacağız.

Port açmak ne anlama gelir?

Port açmak, yerel ağa dışarıdan bir bağlantının belirli bir port numarası üzerinden belirli bir yerel ip adresine bağlanabilmesine olanak sağlar. Duvardaki bir kapı gibi düşünülebilir.

Modemde port nasıl açılır?

Öncelikle modem arayüzüne giriş yapmalıyız. Bunun için 192.168.1.1 adresine girerek giriş yapıyoruz. VMG3312-B10B modemler için varsayılan kullanıcı adı admin, varsayılan şifre ise ttnet şeklindedir. Modeminizin arkasında da görebilirsiniz giriş bilgilerinizi.

Giriş yaptıktan sonra sırasıyla; Ağ Ayarı-NAT-Port Yönlendirme menüsüne giriyoruz. Burada yeni butonuna basıyoruz ve Başlangıç Portunu Tetikleme, Bitiş Portu, Çeviri Başlangıç Portu, Çeviri Başlangıç Portu alanlarına açmak istediğimiz port numarasını yazıyoruz. Sunucu IP Adresi bölümüne ise bu portu hangi bilgisayar veya cihaz için açmak istiyorsak onun yerel ipsini giriyoruz. Windows’da yerel ipnizi CMD+R kısayolu ve ardından ipconfig yazarak öğrenebilirsiniz.

WAN Arayüzü kısmını MyISP_PTM_35 olarak seçin.

Protokol olarak hangi protokol olduğunu bilmiyorsanız TCP/UDP’yi seçebilirsiniz.

Son olarak Hizmet adını yazıp Aktif butonunu tiklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz